Americký pitbulteriér

Neuznaný americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér je pes atletické postavy, je vytrvalý a nebojácný. Není to plemeno uznané FCI. Plemenná kniha a certifikáty jsou vedeny u organizace American Dog Breeders Association. U tohoto plemene není dán pevný standard. Různí se váha a výška, přípustné je jakékoliv zbarvení. Pro chov je důležitá především psychická stránka psa.

 

Jak pečovat o amerického pitbulteriéra

Péče o tohoto psa není náročná. Mluvíme však o péči o tělo a zdraví psa. Jsou vyžadovány každoroční kontroly spojené s preventivním prohlédnutím psa a vakcinací. Stejně tak by měl být každý pes 2x ročně odčerven.

Srst amerického pitbulteriéra nevyžaduje speciální péči, stačí jej jednou za čas vyčesat. Je také dobré kontrolovat preventivně stav očí, zubů a drápů.

Někteří majitelé věnují zvýšenou pozornost uším těchto psů. Mezi chovateli je možné se setkat s názory, že psi s nekupírovanýma ušima mají větší tendence k tvorbě zánětů. Velmi často toto tvrzení používají proto, aby ospravedlnili fakt, že nechali nezákonně kupírovat uši svému psovi (v ČR je kupírování uší zakázáno zákonem na ochranu zvířat proti týrání). Pitbulteriér však žádnou speciální péči o uši nepotřebuje. Stačí preventivní kontrola 1x měsíčně, při které můžeme psovi otřít tampónkem boltec a ústí zvukovodu.

 

Péče věnovaná výcviku pitbulteriéra

Nejdůležitější složkou péče o tohoto psa je výcvik a výchova. Vše začíná již výběrem štěněte z certifikované chovatelské stanice, jejíž psi jsou zapsáni v plemenné knize (v ČR např. APBT Online Register). U tohoto plemene je velmi nebezpečné, pořizovat si štěně od „množitele“ za výhodnou cenu.

Americký pitbulteriér potřebuje pevné a důsledné vedení od první chvíle, kdy si jej majitel přivede domů. Hodí se hlavně pro majitele, kteří mu dopřejí jak fyzickou, tak psychickou zátěž.  Je velmi důležité, aby byl pes dobře socializovaný a již v útlém věku seznámený se všemi možnými situacemi (náhodná smečka psů v parku, cvičiště, cestování v MHD, pohyb mezi mnoha lidmi). Jakýkoliv náznak agrese u něj musí být hned zaražen.  Nedůslednost nebo nejistota může nahrávat tomuto plemeni k získání „vůdčí pozice“. Od první chvíle se musí vytyčit pevné hranice, které nesmí být majitelovou leností nebo nedůsledností porušeny.

Je dobré si uvědomit, že tito psi byli vyšlechtěni kvůli boji s jinými zvířaty.  Mohou tedy, i přes správnou socializaci, vykazovat známky agresivity vůči jiným psům.  Tomu však lze ve většině případů předcházet správnou socializací a setkáváním se s ostatními psy.

Americký pitbulteriér se může uplatnit ve služební a sportovní kynologii. Vyniká v silových sportech, ale jsou i jedinci působící v canisterapii.

 

Bojové plemeno – americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér je plemeno oblíbené a nenáviděné zároveň. Tento pes se stal obětí neznalosti a strachu, který velmi často vyvolávají média toužící po senzaci. Agresivní pitbulteriér je však ve většině případů jen oběť špatné výchovy majitele. Pravdou je, že pokud se tomuto plemeni dostane důsledného výcviku a trpělivé výchovy, je skvělým a oddaným společníkem pro celou rodinu.